Delavnice gozdne pedagogike za učitelje uspešno izvedene na CŠOD Vojsko, Kavka in Cerkno
Vojsko, Livške Ravne in cerkno, Slovenija, 26-27.8. 2024
V avgustu so imeli učitelji Centrov šolskih in obšolskih dejavnosti (CŠOD) strokovno usposabljanje svojih zaposlenih. Ekipa Gozda eksperimentov Gozdarskega inštuta Slovenije je bila povabljena k sodelovanju in izvedbi delavnice »Energija iz gozda«.
Delavnice so vključevale številne aktivnosti gozdne pedagogike, namenjene spoznavanju gozda, doživljanju narave po metodah Josepha Cornella in preučevanju energije iz gozda. Bile so izvedene na različnih lokacijah po Sloveniji. V ponedeljek, 26. avgusta smo se družili na Vojskem, 27. avgusta pa v Livških Ravnah nad Kobaridom in v Cerknem.
Prvi dan izobraževanja smo obiskale CŠOD Vojsko nad Idrijo. Na lokaciji so bile delavnice del orientacijske igre, v kateri je sodelovalo 10 skupin po približno pet udeležencev. Vsaki skupini je bilo namenjenih 10 do 15 minut za izvedbo delavnice »Energija iz gozda«. Občasno sta se na točki znašli tudi po dve skupini hkrati. Delavnice so potekale v gozdu, kar je omogočilo udeležencem stik z naravnim okoljem.
Drugi dan smo začeli z delavnico v CŠOD Kavka v Livških Ravnah nad Kobaridom, kjer je bilo 50 udeležencev razdeljenih na več manjših skupin. Vsaka skupina je sodelovala v delavnici. Nadaljevali smo v CŠOD Cerkno, kjer je bilo 50 udeležencev razdeljenih v dve skupini.
Namen strokovnega izobraževanja je bil predstaviti različne vidike gozdne pedagogike pedagoškim delavcem CŠOD. Ta posebna oblika izobraževanja združuje razvoj veščin doživljanja, opazovanja in razumevanja gozda. S tem se krepijo tudi veščine za boljše razumevanje sebe in družbe. Imeli smo delavnico na temo »Energija iz gozda«, s katero smo predstavili majhen del dela Oddelka za gozdno tehniko in ekonomiko.
Na delavnici »Energija iz gozda« so se udeleženci spoznavali s tem, kako učencem predstaviti različne vrste energentov iz gozda. Preučevali so lesne pelete, drva, sekance in brikete kot lesne energente ter raziskovali, ali se lahko s pomočjo gozda res grejemo. Sodelovali so in spoznavali proces, kako iz drevesa nastane energija za ogrevanje doma. Udeleženci delavnice so se seznanili tudi z metodami pridelave lesnih energentov in tehnikami dela v gozdu za pridobivanje lesa.
Udeleženci so bili nad delavnico izjemno navdušeni, saj so pridobili dragoceno znanje in praktične izkušnje, ki jih bodo lahko uporabili pri svojem pedagoškem delu ter pri ozaveščanju o trajnostni rabi naravnih virov.
Comments